Home Projekty

Nedáme se

Barevný svět a udržení pracovních míst pro handicapované

Kvůli administrativní komplikaci jsme přišli o půlroční výpadek financí na pokrytí mezd pro naše handicapované zaměstnance. Obrátili jsme se o pomoc na ministerstvo práce a sociálních věcí, to nám nepomohlo. Ale protože jsme zvyklí bojovat a čelit nesnázím, rozhodli jsme se nevzdávat. Potřebujeme finančně zvládnout šest měsíců. Od nového roku nám úřady slíbily, že se vše vrátí zpět do původního stavu.

Chráněná pracovní místa jsou v ohrožení. Kvůli díře v zákoně

Jsme součástí života v Třebíči i v regionu. Poskytujeme tři sociální služby pro handicapované (denní stacionář, sociální rehabilitaci a chráněné bydlení v Hrotovicích a Třebíči), nad rámec toho také vytváříme chráněná pracovní místa, na kterých v současné době zaměstnáváme dvacet osob se zdravotním postižením, kteří pracují s podporou pěti pracovních asistentů. Doba covidová zde však zanechala šrám, který může být pro udržení celého rozsahu našich služeb nezvratný.

Přišli jsme o finance na mzdy

Kvůli administrativní komplikaci jsme přišli o půlroční výpadek financí na pokrytí mezd pro naše handicapované zaměstnance a také o statut zaměstnavatele na chráněném pracovním trhu. Obrátili jsme se o pomoc na ministerstvo práce a sociálních věcí, to nám nepomohlo. Ale protože jsme zvyklí bojovat a čelit nesnázím, rozhodli jsme se nevzdávat. Potřebujeme finančně zvládnout šest měsíců. Od nového roku nám úřady slíbily, že se vše vrátí zpět do původního stavu.

Co se vlastně stalo?

Barevný svět je státem uznaný zaměstnavatel pro chráněná pracovní místa už osm let. Podle legislativy je tento statut udělován na tři roky, poté se musí znovu úřady žádat o potvrzení na dobu neurčitou. Díky tomuto zařazení tak můžeme zaměstnávat handicapované, protože dostáváme od Úřadu práce 75% dotaci na jejich mzdu. Podle zákona musí obecně prospěšná společnost za předchozích 12 měsíců zaměstnancům s postižením vyplácet mzdu bezhotovostně. „V covidové době to bylo pro nás velmi složité, někteří byli v karanténě, báli se chodit do práce, naše kavárny jsme měli zavřené. Někteří handicapovaní zaměstnanci dostali vzhledem ke složité situaci část mzdy vyplacenou v hotovosti. Nikoliv bezhotovostně. A to je ten problém, který způsobil to, že jsme přišli o dotaci na současná pracovní místa," popisuje ředitelka Petra Tučková.

Nejen tento případ poukazuje na díru v zákoně, někteří mentálně handicapování neumí nebo nemohou zacházet s penězi na účtu, přitom podle zákona je nemohou dostat v hotovosti. Neuspěla ani intervence regionálních politiků na ministerstvu. Barevný svět přišel od července o půlroční dotaci na mzdy i statut zaměstnavatele pro chráněná pracovní místa. „Zažádat můžeme až v lednu 2022, úředníci mám přislíbili, že by pak už neměl být problém," dodává Petra Tučková. Nicméně současné řešení není ani snížení pracovních úvazků, protože úřadům musí doložit, že tři měsíce před žádostí zaměstnávají přes 50 % lidí s postižením. Nezbývá nám tedy táhnout to dál a pokusit se doslova přežít.

Benefiční koncert za podpory města Třebíče i senátorky Hany Žákové

Ve čtvrtek 7. října proběhl od 19 hodin benefiční koncert v třebíčské Pasáži. Výtěžek koncertu činil fantastických 283 000 Kč

Nesedíme s rukama v klíně

Výpadek dotace činí 1 200 000 Kč, abychom mohli situaci zvládnout, potřebujeme zajistit alespoň polovinu peněz. S žádostí o podporu oslovujeme firmy z regionu. Otevřená bude brzy také veřejná sbírka. Bez vás to nezvládneme. Za veškerou pomoc a podporu moc děkujeme!

 

Sbírkový účet

Podpořit nás můžete až do konce listopadu 2021 finančním příspěvkem na náš sbírkový účet: 2300839114/2010 (použít můžete i náš QR kód)